4.1. Moje wartości

4.1. Moje wartości

Zarejestruj się w kurs zanim rozpoczniesz tę lekcję.

Ćwiczenie 1

 

Pobierz kartę wartości. Popatrz przez chwilę, które z nich są Ci bliskie. Pewnie wiele. Wybierz 7 wartości, które najbardziej do Ciebie “mówią”. Które wydają Ci się teraz najbardziej wartościowe. Podkreśl je lub zaznacz.

Masz?

Tych 7 wartości pokazuje Twoje główne kierunki.
Teraz z tych 7 wybierz 3.

Wiemy, że to trudne, ale spróbuj. Zaznacz je wyraźniej. Te trzy wybrane przez Ciebie wartości to bardzo ważne obszary, na które jesteś szczególnie wrażliwy, wrażliwa. Pewnie nieraz jesteś w stanie poświęcić coś innego właśnie dla tych wartości. Warto to robić świadomie! Bo jeśli poświęcasz pracę dla rodziny, a to praca jest dla Ciebie jedną z tych trzech wartości, to zastanów się, czy faktycznie chcesz to robić!
Albo czy chcesz poświęcać pieniądze dla akceptacji albo przyjaciół dla rodziny… Wiele rzeczy robimy machinalnie, przy okazji, zajmujemy się pilnymi drobiazgami, a tymczasem umykają nam ważne duże rzeczy, bo zwyczajnie brakuje nam na nie czasu i siły.

Sprawdź, czy u Ciebie też tak się dzieje?

Jeśli tak jest – co możesz zrobić, żeby już dziś to zmienić?
Wyobraź sobie słoik, jako Twoje życie, który masz wypełnić kamieniami, żwirkiem i piaskiem. Jeśli najpierw wsypiesz piasek, to może upchniesz w nim trochę żwirku, ale na kamienie braknie Ci miejsca! Kamienie to te Twoje trzy najważniejsze wartości, żwirek to te siedem, a piasek, to wszystko inne. Dlatego zacznij od kamieni, a żwirek i piasek są drobne i zmieszczą się pomiędzy.

A teraz zapnij pasy, bo następuje najtrudniejszy moment. Z tych trzech bardzo ważnych dla Ciebie wartości – wybierz jedną. Tę jedną jedyną wartość, która przyświeca Ci w życiu.

Masz ją?

Sprawdź teraz, czy jest to Twoja wartość prawdziwa czy deklarowana. Czy widzisz w swoim życiu tę właśnie wartość? A może jej przeciwieństwo? (np. Wolność – branie za innych odpowiedzialności; współpraca – niezależność; praca – spokój. Takich przeciwieństw może być wiele, niekoniecznie takie, jak tu napisałyśmy) Czego masz w życiu więcej? Czego chcesz mieć w życiu więcej?

Jeśli chcesz coś zmienić, to koniecznie zapisz to sobie!

 

Ćwiczenie 2

 

Zastanów się przez chwilę nad tym, jak wyglądał Twój dzień lub nawet cały ostatni tydzień.

Które Twoje aktywności dzisiejszego dnia/ zeszłego tygodnia informowały Cię o wybranej jednej wartości lub ją weryfikowały?

 

Powrót do:Prywatny: Całe szczęście > Wartości

Jeśli umiemy okazywać empatię, możemy pozostać bezbronni, zapobiec wybuchom przemocy, znieść cudzą odmowę, nie dopatrując się w niej dowodu, że nas odtrącono, ożywić drętwą rozmowę, a nawet usłyszeć uczucia i potrzeby wyrażane w milczeniu.
Marshall B. Rosenberg

Co powiedzieli nasi kursanci?