Kieszonkowy Kurs OSWAJANIA STRESU – 8 kroków do Dobrego Stanu (III edycja)

KROK 7 – POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY JAKO FORMA SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI

KROK 7 – POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY JAKO FORMA SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI

Zarejestruj się w kurs zanim rozpoczniesz tę lekcję.

ĆWICZENIE – CZTERY KROKI

Znasz już wszystkie cztery kroki Porozumienia bez Przemocy. Teraz czas na praktykę. Przypomnij sobie sytuację, w której zareagowałaś/zareagowałeś w sposób, który nie podoba Ci się zbytnio. Następnie przejdź przez 4 kroki – rób to powoli. Możesz korzystać z listy uczuć i potrzeb. Daj sobie czas, by posłuchać siebie.

Dla ułatwienia, poniżej znajdziesz formularz do pracy własnej:

Pobierz obrazki

 

Praktyka kontaktu ze sobą, jak każda praktyka, wymaga konsekwencji i powtarzania. Nie da się wysłuchać siebie dzisiaj na zapas, na jutro. To, co dla nas ważne potrzebuje naszej uwagi chwila po chwili, dzień po dniu. Dlatego zapraszamy Cię, byś na koniec dnia praktykowała/praktykował 4 kroki kontaktu ze sobą w przeróżnych sytuacjach, tam gdzie Ci się będzie podobało i gdzie Ci się nie będzie podobało. Dzięki tej praktyce zrozumiesz siebie, swoje reakcje. Dzięki temu będziesz mogła/mógł zaplanować, jak chcesz działać i reagować zgodnie z Twoimi wartościami.

Jan Paweł II powiedział: „Za to, co się we mnie dzieje, najczęściej nie jestem odpowiedzialny, ale ponoszę odpowiedzialność za to, co z tym zrobię”.

Cztery kroki kontaktu ze sobą pomogą Ci w większym stopniu wziąć odpowiedzialność za to, co robisz, co mówisz, jak reagujesz, w odniesieniu do sytuacji, których doświadczasz.

Powrót do:Kieszonkowy Kurs OSWAJANIA STRESU – 8 kroków do Dobrego Stanu (III edycja) > Krok po kroku:

Jeśli umiemy okazywać empatię, możemy pozostać bezbronni, zapobiec wybuchom przemocy, znieść cudzą odmowę, nie dopatrując się w niej dowodu, że nas odtrącono, ożywić drętwą rozmowę, a nawet usłyszeć uczucia i potrzeby wyrażane w milczeniu.
Marshall B. Rosenberg

Co powiedzieli nasi kursanci?