
Dzień dobry,
bardzo cieszymy się z Twojej obecności na Kieszonkowym Kursie OSWAJANIA STRESU, czyli 8 kroków w kierunku DOBREGO-STANU.
Jesteś tu w gronie ludzi, którzy pragną zwiększyć swój Dobrostan, zmniejszyć napięcie i stres w swoim życiu.
Ten kurs to dar dla Ciebie i innych wokół Ciebie.
Gdy oswoimy stres i zwiększymy poziom wewnętrznego spokoju, życie staje się przyjemniejsze. Kurs ma rozmiar KIESZONKOWY, bo zależy nam by był podręczny, czyli towarzyszył Ci w codziennym życiu. By zrozumieć jak działa stres i nauczyć sobie z nim radzić tak, by pomimo trudnych warunków być w Dobrym-Stanie, potrzebne jest działanie, a jednocześnie formuła kursu jest dopasowana dla osób, które mają mało czasu. Dlatego też treść jest skondensowana do niezbędnych i wyselekcjonowanych informacji, a ćwiczenia proste i skuteczne.
Jak jest skonstruowany kurs?
Ten kurs łączy wiedzę i praktykę z trzech głównych obszarów:
• Porozumienia bez Przemocy,
• Mindfullness
• oraz neurobiologii.
W skład kursu wchodzi 8 kroków (modułów) do Dobrego-Stanu, które zostały przygotowane z uwzględnieniem następujących elementów:
1) Najnowszej WIEDZY na temat tego jak działamy i co pomaga nam radzić sobie ze stresem, w tym najnowszych badań z zakresu interpersonalnej neurobiologii i badań nad mózgiem.
2) Kieszonkowych refleksji – będą zapraszać Cię do lepszego poznawania siebie, obserwacji Twoich nawyków w stresowych sytuacjach.
3) Kieszonkowych ćwiczeń – czyli prostych praktyk, które choć są małe, regularnie wykonywane mają szansę realnie zmienić Twoje nastawienie do trudności i zwiększyć odporność na stres.
Jak pracować z kursem?
Poniżej przedstawimy kilka informacji pomocnych podczas robienia kursu.
To co zapewni Ci trwały pożądany efekt w postaci zmniejszenia stresu w Twoim życiu to motywacja i praktyka. Aby zrealizować swój cel podczas tego kursu znajdź 15 minut czasu i przemyśl jaka jest dla ciebie najlepsza formuła. Nasza sugestia to minimum 5-10 minut każdego dnia na zrobienie ćwiczenia, o stałej porze. Jeśli to możliwe kilka razy dziennie.
1. Oto pomocne pytania, które pomogą Ci ustanowić własną formułę kursu:
• Ile razy dziennie pragnę robić ćwiczenia z kursu?
• Kiedy będą robić ćwiczenia: pora dnia, godzina?
• Gdzie będę je robić?
• Co pomoże mi pamiętać o nich (dzwonek w telefonie, naklejka na lustrze, sznureczek przy zegarku itp.)?
• Kto może mnie wspierać i motywować w czasie tego kursu?
• W jaki sposób?
• Co jest jeszcze dla mnie ważne, abym znalazł/a czas i nie zapomniał/a o praktyce?
2. Od tej chwili, raz w tygodniu, będą przychodzić do Ciebie maile z kolejnymi odcinkami kursu, zawsze o tej samej porze – opis kolejnego kroku do Dobrego-Stanu wraz z propozycjami praktyk. Zachęcamy byś przeczytał/a uważnie te materiały – one są dla Ciebie i tylko Ty możesz oswoić swój stres.
A co drugi tydzień, poczynając od drugiego tygodnia, otrzymasz do obejrzenia webinarium z omówieniem dwóch poprzednich kroków.
3. Pomocne będzie, jeśli będziesz mógł/mogła wracać do tego tekstu w ciągu całego tygodnia – w ten sposób informacje tam zawarte będą mogły być zapamiętane przez Twój mózg i wykorzystywane w przyszłości.
4. Przy każdym ćwiczeniu postaraj się je spersonalizować zgodnie z własnymi preferencjami, tempem i tym, co dla Ciebie najlepiej działa. Dzięki temu stanie się Twoje.
5. Aby Twoja motywacja była na wysokim poziomie (co jest niezbędnym czynnikiem osiągnięcia efektu) zapraszamy do zastanowienia się:
• Jaka jest Twoja intencja uczestniczenia w tym kursie?
• Stwórz w głowie obraz rzeczywistości jakiej będziesz doświadczać kiedy osiągniesz swój cel: co widzisz, co czujesz, czego doświadczasz w tej wizji?
• W zgodzie z jaką, ważną dla Ciebie potrzebą, działasz, robiąc ten kurs? Na przykład: zadbania o swoje zdrowie, samopoczucie, potrzeba spokoju, radości, bycia bardziej skutecznym/skuteczną w działaniu, potrzeba budowania wartościowych relacji z innymi.
• Kto jeszcze zyska na tym, że będziesz znał/a i stosował/a praktyki, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem?
• Co może być dla Ciebie przeszkodą w osiągnięciu celu? Jak możesz się na nią przygotować? Jak możesz ją zminimalizować?
• Jakie Twoje wewnętrzne zasoby mogą Ci w tym pomóc? Jakaś cecha charakteru, umiejętność, wartość.
• Czy jest coś jeszcze ważnego dla Ciebie jeśli chodzi o motywację?
• Jak chcesz cieszyć się każdego tygodnia z wykonania ćwiczeń? Jak będziesz doceniać siebie i celebrować to, co udało Ci się zrobić?
• Co życzliwego możesz do siebie mówić, aby naprawdę się motywować?
Na zakończenie pragniemy podzielić się naszą wizją i intencją.
Naszą intencją jest podzielenie się wiedzą i praktycznymi metodami, prowadzącymi do większego spokoju, radości, skuteczności w działaniu i budowania dobrych relacji z innymi.
Obie jesteśmy pasjonatkami dobrego życia, czyli takiego w którym krok po kroku idziemy drogą rozwoju by lepiej poznać siebie i czerpać radość z małych i dużych rzeczy, budować karmiące nas relacje ze sobą i innymi. Ważne dla nas jest by systematycznie i wytrwale odkrywać swój potencjał i czerpać z niego. Życie to to co nam się przydarza tu i teraz. Pragniemy się nim cieszyć. Wiemy, że w codziennym zawirowaniu, pośpiechu, gonitwie zadań i ról nie jest łatwo zachować spokój i celebrować chwile. A mimo to wierzymy, że nie ma co czekać na spokój, na to, kiedy dzieci urosną, czy zmienimy pracę, czy nauczymy się X lub skończymy Y. Nam zależy by nie czekać, tylko już teraz żyć z wdzięcznością, radością i sensem i działać autonomicznie, adekwatnie do sytuacji życiowych.
Z życzeniami Dobrego Stanu jak najczęściej
Asia Berendt i Ania Andrzejewska - autorki kursu
Moduły
Krok po kroku:
Lekcje
- KROK 1 – STRES – CO WARTO WIEDZIEĆ?
- KROK 2 – STRES I MÓZG
- KROK 3 – ZADBAJ O SWÓJ STAN FIZYCZNY
- KROK 4 – WDZIĘCZNOŚĆ, ŻYCZLIWOŚĆ I POZYTYWNE NASTAWIENIE
- KROK 5 – POZYTYWNE WYKORZYSTANIE WYOBRAŹNI
- KROK 6 – UWAŻNOŚĆ
- KROK 7 – POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY JAKO FORMA SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI
- KROK 8 – PARADOKS STRESU I CO DALEJ